Projekt garażu też jest ważny

      Możliwość komentowania Projekt garażu też jest ważny została wyłączona

projekt garażuPlanując budowę domu, myślimy głównie o wygodzie mieszkańców, o zaspokojeniu ich potrzeb, następnie o estetyce domu, potem o urządzeniu ogrodu. Dopiero na końcu przypominamy sobie, że przydałby się też projekt garażu.

Garaż w bryle budynku

Garaż wkomponowany w bryłę budynku to najczęstsza opcja. Wiele osób tak buduje dom, by bezpośrednio przy nim był garaż, a wejście do niego prowadziło z holu czy klatki schodowej domu. Takie garaże mogą być usytuowane:

  • na parterze budynku,
  • w piwnicy budynku (konieczny jest zjazd),
  • przy jednej ze ścian budynku.

Taka lokalizacja ma swoje plusy: nie zabiera powierzchni działki, którą można zagospodarować na ogród. Poza tym istotne jest, że z auta do domu droga jest krótka i pod dachem. Mimo że nie istnieją już takie wady jak przenikanie oparów paliwa i hałasu silnika do pomieszczeń mieszkalnych, wiele osób woli jednak garaż wolno stojący.

Garaż wolno stojący – zapomnij o blaszaku

Jeszcze nie tak dawno na podwórkach domów jednorodzinnych straszyły często odrapane i zardzewiałe garaże z blachy. Nie dodawały uroku ani prestiżu posesji. Owszem, dawały schronienie naszym pojazdom, ale nic więcej. Obecnie inwestorzy posiadający duże działki kupują projekty domów i są również zainteresowani projektem garażu. Warto je kupować jednocześnie w tym samym biurze projektowym, bo wówczas utrzymane są w tym samym stylu, mają tę samą kolorystykę, nawet podobne okna i drzwi. Stanowią więc estetyczne uzupełnienie domu. Najczęściej są to murowane budynki z jednym lub dwoma stanowiskami.

Z przeznaczeniem na działkę letniskową projektuje się garaże, w których jest miejsce także na pokój, z tarasem na letni odpoczynek. Mogą z powodzeniem zastąpić altanę ogrodową lub mały domek letniskowy.

Czy projekt garażu jest niezbędny?

Garaż to – wydawałoby się – prosty budynek, który nawet amator potrafiłby wybudować. Jednakże porządny garaż powinien być wyposażony w:

  • elektryczne oświetlenie,
  • wentylację naturalną, grawitacyjną lub mechaniczną,
  • instalację przeciwpożarową,
  • spadki posadzek do odprowadzania wody.

Z tego wniosek, że projekt garażu jest potrzebny.