Dom energooszczędny – projekt rozpoznawalny

      Możliwość komentowania Dom energooszczędny – projekt rozpoznawalny została wyłączona

dom energooszczędny projektEnergooszczędność to nie tylko modne hasło, to konieczność. Konieczność oszczędzania zasobów naszej planety, konieczność dbania o środowisko, konieczność ograniczania emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ze względu na duże koszty utrzymania domu to także konieczność oszczędzania na rachunkach. Stąd też dom energooszczędny – projekt to atrakcyjne hasło dla inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego.

Wybierasz projekt, wybierz projekt energooszczędny

Jeśli korzystasz z gotowego katalogu, a marzysz o domu energooszczędnym – projekt takiego budynku rozpoznasz od razu. Spośród innych wyróżnia się kilkoma cechami, a są to:

  • architektura,
  • termoizolacja,
  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła,
  • ekologiczne instalacje.

Architektura budynku energooszczędnego

Bryła budynku energooszczędnego może przybierać różne kształty, jednakże największe szanse na utrzymanie ciepła w pomieszczeniach stwarza prosta bryła, na planie prostokąta bądź kwadratu, bez linii łamanych, bez wykuszy, lukarn czy balkonów. Poza tym, im niższy  jest stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku, tym lepiej.

Warto też zwrócić uwagę na dach. Najczęściej dom energooszczędny projekt przedstawia dwuspadowy, rzadziej – czterospadowy dach.

Istotna jest też lokalizacja poszczególnych pomieszczeń, uwzględniająca kierunki świata, a tym samym nasłonecznienie w ciągu dnia. Strefę dzienną umieszcza się od strony południowej i zachodniej, sypialnie i pomieszczenia gospodarcze lokalizuje się od północy i wschodu.

Bez dobrej termoizolacji ani rusz

Przez przegrody ciepło nie powinno uciekać. Grubość izolacji powinna wynosić:

  • na podłodze 15 cm,
  • na ścianach zewnętrznych – 20 cm,
  • na stropie nad poddaszem 30 cm.

Starannie położona izolacja powinna likwidować mostki termiczne. Poza tym należy zadbać o okna i drzwi zewnętrzne o wysokim współczynniku izolacyjności.

Ekologiczne instalacje

Poleca się założenie takiego systemu grzewczego, które ogranicza emisję szkodliwych substancji. Doskonale się sprawdza pompa ciepła.

Warto też zainstalować solary oraz ogniwa fotowoltaiczne. Przyda się też domowa oczyszczalnia ścieków.