Projekty domów jednorodzinnych parterowych – zagospodarowanie przestrzeni

      Możliwość komentowania Projekty domów jednorodzinnych parterowych – zagospodarowanie przestrzeni została wyłączona

projekty domów jednorodzinnych parterowychJak zagospodarować przestrzeń, zwykle niezbyt dużą, by w parterowym domu mieszkać wygodnie, by każdy członek rodziny miał własne „cztery kąty” i jednocześnie nie brakowało miejsca do wspólnego spędzania czasu? Projekty domów jednorodzinnych parterowych radzą sobie z tym problemem wzorcowo.

Jak podzielić przestrzeń w domu parterowym?

Podział na strefę dzienną i strefę nocną jest przestrzegany w każdym budynku mieszkalnym. W domu piętrowym podział jest oczywisty: część dzienna jest sytuowana na dole, część nocna – na wyższej kondygnacji. W domu parterowym wszystkie pomieszczenia muszą się znaleźć na tym samym poziomie. Jakie rozwiązania znajdujemy w projektach domów jednorodzinnych parterowych? Najważniejsze jest, by każdy metr kwadratowy powierzchni był wykorzystany racjonalnie, a wnętrza nie sprawiały wrażenia ciasnoty. Częstym rozwiązaniem, lubianym też przez inwestorów, jest open space, czyli łączenie salonu, jadalni i kuchni (czasem także holu) w jedno pomieszczenie, gdzie poszczególne funkcje są podkreślane przez zróżnicowanie materiałów na posadzki (np. hol i kuchnia – terakota, salon i jadalnia – parkiet czy drewniane deski).

Dzięki nieoddzielaniu pomieszczeń ścianami powierzchnia wydaje się większa, jest pełna światła i jasna, dzięki dużym przeszkleniom w salonie (część dzienną umieszcza się od strony południowej). Wrażenie przestronności można zwiększyć dzięki minimalistycznemu wyposażeniu wnętrza. Styl minimalistyczny jest obecnie w modzie.

Część nocną, czyli sypialnie i łazienki umieszcza się od strony mniej nasłonecznionej, skierowanej na podwórze, nie na ulicę, by zapewnić domownikom dobre warunki do odpoczynku. Liczbę sypialni uzależnia się od liczby członków rodziny. Główna, największa sypialnia przeznaczona jest dla rodziców, mniejsze sypialnie zajmują dzieci (każde ma osobny pokój).

Dom parterowy – skromny a nowoczesny

Projekty domów jednorodzinnych parterowych to bardzo często architektoniczne perełki. Wyróżniają się następującymi cechami:

  • zwarta klasyczna bryła – prosty styl,
  • dwuspadowy dach,
  • nowoczesne, starannie opracowane detale,
  • atrakcyjna, zróżnicowana elewacja,
  • duże przeszklenia.

W takim domu po prostu chce się mieszkać.