Domy góralskie – nie tylko dla mieszkańców Podhala

      Możliwość komentowania Domy góralskie – nie tylko dla mieszkańców Podhala została wyłączona

Niewiele jest tak charakterystycznych stylów architektonicznych, jak ten góralski zwany również zakopiańskim. Okazałe drewniane chałupy urzekają wyjątkowym ciepłem i przyjaznym designem, a ozdobne detale dodają im uroku. Styl góralski nie jest jednak zarezerwowany tylko dla mieszkańców Podhala. Dowiedz się, jak możesz zaimplementować go w projekcie swojego domu.

Czym wyróżnia się styl zakopiański?

Styl architektoniczny nazywany obecnie góralskim został opracowany pod koniec XIX w. przez Stanisława Witkiewicza. Łączył on niezwykle popularne wówczas elementy secesyjne z tradycyjną architekturą Podhala. Efektem były okazałe domy wykonywane przede wszystkim z drewna, wyposażone w dwuspadowe dachy o ostrym, co najmniej 45-stopniowym spadku z przedłużonym okapem. Charakterystyczne dla stylu góralskiego są też:

  • ozdobne kominy,
  • kamienne podmurówki,
  • okazałe lukarny doświetlające pomieszczenia położone na poddaszu,
  • rozległe werandy i tarasy,
  • liczne drobne elementy dekoracyjne – np. okiennice, elementy rzeźbione.

Nowoczesne domy góralskie

Jeżeli fascynuje Cię styl góralski, wybór projektu nim inspirowanego to świetny pomysł. Nowoczesne domy góralskie (kliknij) nie muszą być w całości wykonane z drewna i są pozbawione części ozdobników. Charakterystyczne dla stylu drewno pojawia się tu w formie okazałych belek, wykończenia tarasów i balkonów oraz stolarki i okiennic. Takie elementy świetnie prezentują się na tle białego tynku i świetnie urozmaicają prostą bryłę domu. Aby w swoim domu w dowolnym zakątku świata poczuć się trochę jak u podnóża Tatr, warto wybrać projekt z dwuspadowym dachem, który utworzy przytulne i romantyczne poddasze i lukarnami. Warto postawić też na przestronną werandę, na której cień w słoneczne dni i ochronę przed deszczem zapewni przedłużony okap dachu.Warto wiedzieć, że współczesne domy zakopiańskie są kompaktowe, przez co są dość tanie w budowie i utrzymaniu. Są też niezwykle przytulne, przez co są idealne dla zwolenników romantyzmu i prostoty. Dom góralski naturalnie będzie odpowiedni też dla każdego  miłośnika natury i wędrówek po górskich szlakach.